• דף הבית /אופן ספייס- ישיבה בחלל פתוח - יתרונות וחסרונות
   

אופן ספייס - ישיבה בחלל פתוח - יתרונות וחסרונות

שיטת ה"חלל הפתוח" או בשמה המוכר "אופן ספייס" (Open Space) הפכה בשלושת העשורים האחרונים לסביבת העבודה הרווחת ביותר בחברות עתירות עובדים דוגמת היי-טק, מוקדי מכירות ושירות, סניפי בנק, מערכות עיתונים וכדומה. עם זאת, כמו לכל דבר, גם לשיטה זו יש את היתרונות והחסרונות שלה.  

אופן ספייס - יתרונות 

משרדי האופן ספייס כאמור מקובלים מאוד בחברות קטנות וגדולות כאחד. היתרון המשמעותי ביותר של עיצוב משרדים באופן זה היא חיסכון רב במקום, אשר נוצר כאשר חלל גדול מנוצל עד תום ומשמש כמקום עבודתם של עשרות עובדים בו זמנית. המחיצות הבנויות בתוך האופן ספייס מאפשרות לנו לחלק שטח אחד גדול למספר שטחים קטנים ואינטימיים על מנת ליצור סביבת עבודה שהיא גם אישית ופרטית באולמות גדולים ובשטחים נרחבים. השמירה על הפרטיות מחד, והחיסכון במקום מאידך - הם אלו שהופכים את השיטה למצליחה כל כך. יתרון משמעותי נוסף של השיטה הוא העובדה שהיא מעודדת דיאלוג. הדבר בהחלט חוסך זמן ונמצא הכרחי במשרדי הייטק המתאפיינים בעבודת צוות שיתופים. משרדי אופן ספייס הם האופציה האולטימטיבית לייעול תהליכי עבודה רבי משתתפים. ארגון אשר עובדיו מנהלים דיאלוג טוב אחד עם השני, מעלים רעיונות ועורכים סיעור מוחין בהכרח יוצרים סביבת עבודה יצירתית ואפקטיבית. עיצוב משרדים בעלי חלל פתוח מעניקים את הדינאמיקה הנכונה בין עובדי המשרד, מאפשרים ניהול שיחות ועבודה על רעיונות חדשים, התייעצות ושיתופי פעולה אשר הופכים את מקום העבודה לפורה יותר. 

אופן ספייס - חסרונות

על אף יתרונות השיטה והעובדה שהפכה פופולארית בקרב ארגונים רבים, היא טומנת בחובה גם לא מעט חסרונות, במיוחד בקרב הציבור הישראלי הרועש. חוסר פרטיות, קושי בריכוז כתוצאה מרעש של עובדים אחרים, טמפרטורה לא נעימה כיוון שהמזגן לא מכוון תמיד לטמפרטורה שהיא בקונצנזוס לכן יש מי שיסבלו מקור או מחום וכן הלאה. משרדי אופן ספייס שאינם מתוכננים נכון יכולים ליצור אווירה של בלאגן אשר לא רק שאינה תורמת אלא אף מזיקה לארגון. נראה כי האופן ספייס לא מוכיח את עצמו בעיקר בשל בעיות אקוסטיקה. שיטת הישיבה באופן ספייס לא תמיד מאפשרת פרטיות לעובד ועל כן ייתכן כי אינה מתאימה במיוחד לתרבות הישראלית - הרעשנות והקולניות עלולה להקשות על העבודה.  

אופן ספייס - אתגר עיצובי שניתן לעמוד בו

בעת תכנון סביבת עבודה, המטרה המרכזית העומדת בפני המעצב הנדרש לעמוד באתגר עיצוב משרדים בשיטת אופן ספייס, היא לעצב משרד נעים ומעורר השראה אשר ידגיש את יתרונות המרחב הפתוח תוך צמצום הרגשת חוסר הפרטיות והבלאגן אשר יכולים להיות נלווים לצורת ארגון זו. בעזרת שיטות עיצוב מיוחדות ורעיונות יצירתיים ניתן לעמוד באתגר. כך למשל, שטחי אחסון מוסווים, רהיטים רב תכליתיים ורהיטים מוביליים יכולים להשרות הרגשה הרבה יותר נעימה גם בחלל פתוח. יחד עם העיצוב, הצבעים, הקונספט והאלמנטים הנכנסים לחלל יש לקחת בחשבון גם את הפסיכולוגיה של העובדים והעיצוב ועל ידי כך לעצב סביבת עבודה רגועה, יצרנית ונעימה המעוצבת להפליא. עיצוב נכון יביא לאווירה טובה, לעובדים מרוצים ולהספקי עבודה גבוהים יותר. חשוב מאוד לבצע תכנון נכון של אופן ספייס תוך הגדרת צרכי העובדים, מיקום האלמנטים בחלל, יחידות האחסון, מידוף, וכן תכנון מערכת החשמל, התקשורת והתאורה בהתאם לצרכי הארגון. תכנון סביבת עבודה בצורה נכונה וראויה יהפוך את החלל הפתוח לנוח, נעים, מעוצב וגם יעיל לעבודה.

אודותינו

לפעמים כל מה שצריך לשים לב אליו הוא הפרט הקטן שיוצר שינוי גדול. כשמדברים על עיצוב, המפתח הוא בפרטים, קטנים כגדולים הם אלו שיישרו אווירה, יכניסו פן עיצובי ושיקי ויהפכו כל חלל לעולם ומלאו. אנחנו החלטנו להביא לכם את הבשורה בעולם העיצוב והאדריכלות, אחרי ניסיון וידע שצברנו במשך שנים רבות. אנו שמחים לשתף אתכם בפרויקט הזה. פרויקט קמן למען כולם.

פרטיי יצירת קשר

רוצים לפרסם מאמר איכותי ורלוונטי

לעיצוב הבית פנים וחוץ ? 

ליצירת קשר  - לחצו כאן