• דף הבית /4 מיתוסים על עיצוב חדרי תינוקות
   

4 מיתוסים על עיצוב חדרי תינוקות

עומד להוולד לכם תינוק? בשעה טובה! אתם מצטרפים כעת לקהילה גדולה מאוד של הורים לעתיד, שבין קריאת הספרים לאיך להיות הורים טובים, לבין בדיקות ההריון השונות, כנראה עסוקים יותר מכל בעיקר בסידור הקן, והכנת החדר לנסיך הקטן המיועד. במיוחד עבורכם, אספנו כאן 5 מיתוסים על עיצוב חדרי תינוקות שהגיע הזמן לשבור.

1. בעיצוב חדר תינוקות חייבים לשלב צבעים שמחים ומעוררים

יכול להיות שבמגזינים השונים בהם אתם מסתכלים, חדר הילדים מופיע בצבעים כמו ורוד מסטיק, ירוק עז וצהוב. או במילים אחרות- עיצוב שכולו משדר ילדותיות, עליצות ושובבות. אך האם בחדר התינוקות המיועד שלכם זה באמת העיצוב האידאלי? האם זה מה שייתן לתינוק תחושה כיפית ומעוררת? לא בטוח... מחקרים כבר הוכיחו שתינוקות בחודשים הראשונים הם עיוורי צבעים או במקרה הטוב רואים רק צלליות של הצבעים באופן מטושטש מאוד. לכן הצבעים פחות משנים להם, וצבעים דווקא בגוונים ניטרליים יותר ירגיעו אותם ויסייעו להם להכיר את סביבת החדר, לעומת צבעים חזקים שעלולים גם להלחיץ אותם או לגרום להם לפעלתנות יתר.
יתרה מכך, החדר של התינוק שלכם, עתיד להפוך כנראה ביום מן הימים, לחדר של ילד/ה ולאחר מכן לחדר של נער/ה ואז כל הצבעים הילדותיים האלו, מאוד לא יהיו נוחים גם לילדים עצמם ותאלצו שוב לצבוע
ולעצב את החדר תינוקות/ילדים מחדש . אגב, העצה הזו גם תקפה לגבי הריהוט המיועד בחדר.

2. חדר תינוקות דורש בהכרח ריהוט המיוחד לתינוקות

סיבוב קל בחנויות של תינוקות, ייפתח בפניכם עולם שלם של מוצרים המיועדים רק לתינוקות, ובכלל זאת גם רהיטים. קל מאוד להסחף ולקנות עריסה, שידת החתלה וכסא הנקה ועוד מוצרים נוספים שבעיקר תשתמשו בהם כמה חודשים או מקסימום שנה- שנתיים. אבל מה יקרה אחרי? הרהיטים הללו, מהווים יותר מהכל מסחטה כספית, שכן בבוא היום התינוק שלכם יהפוך לילד ואז העריסה או השידה המיוחדת כבר יהיו לא שימושיים בעליל. אז מה כן נכון לעשות? לקנות רהיטים גמישים שיכולים לשמש את הנסיך או הנסיכה גם שיגדלו כבר. כיום השוק מציע עריסות מוביליות שניתן להפוך בעת המתאימה למיטה, שידות החתלה, שגם יכולות לשמש בבוא הזמן כשידת בגדים לכל דבר, וארונות בגדים/ מדפים שישמשו בינקות לחיתולים או בגדים ובהמשך כדי לאחסן צעצועים, בגדים וכל מה שנדרש שיהיה בחדר של הילד. השיקול, הזה אגב נכון גם לתאורת החדר. עדיף להתסמך על תאורה טבעית מחלונות גדולים ולהעזר באהילים, מאשר לקנות מנורת תינוקות שתשימו במחסן כעבור שנתיים.

3. עדיף שהחדר הנבחר לשמש כחדר תינוקות יהיה בעל מעט חלונות

הורים טריים רבים חוששים שעודף חלונות עלולים לגרום לתינוק להתקרר בשל רוח פרצים ולכן בוחרים שחדר התינוק יהיה בממ"ד או בכל חדר אחר שיש בו מעט חלונות. אך האמת היא, שזה ממש לא שיקול נכון. תינוקות נולדים ללא מה שנקרא בלשון העם- "שעון ביולוגי". ולכן האור והחושך חשובים מאוד לייצור ההורמון מלטונין אצלם והתרגלות לשעות בהם ישנים ובהם ערים. אור השמש, בנוסף, מכניס תחושה של אוויר לחדר ומרחב ואף, כפי שכולם יכולים להעיד בעצמם, מכניס הרבה מצב רוח טוב ואנרגיות טבעיות. מהסיבה הזו, אם כבר בחרתם חדר נפרד לתינוק, עדיף לבחור כזה שיהיה שטוף שמש. אתם תתפלאו לדעת כמה התינוק שלכם יימשך לאור הטבעי הזה בהמשך...

4. אולי עדיף בכלל בלי חדר תינוקות?

כאן, מדובר במיתוס שיש לגביו דעות חלוקות. בחלק מהמחקרים טוענים כי לפחות עד השנתיים הראשונות, על הפעוט לישון עם הוריו כדי ליצור תחושת חיבור טובה יותר וכדי לאפשר להורים השגחה צמודה וקרובה יותר לילד. כל אלו, מסייעים לתינוק לישון טוב יותר וכך למעשה מבטיחים גם להורים שינה רציפה יותר. מנגד, אחרים טוענים דווקא, כי חדר משלו מאפשר לתינוק להסתגל בקצב שלו לעולם, מפתח אצל התינוק עצמאות (ההורים לא לידו בכל דחף נתון), ומאפשר גם להורים לשמור על זוגיות ואינטימיות בתקופה הראשונה להולדת הילד הנחשבת תקופה קשה לזוגיות.

לסיכום, בבואכם לעצב חדר לתינוק, החליטו ראשית כל האם תרצו בכלל ליצור מרחב פרטי כזה עבור התינוק. אם החלטתם שכן, חישבו על עיצוב כזה שישרת את הילד גם לכשיגדל, באמצעות צבעים ניטרליים וריהוט שניתן לשחק במראה ובאורך והגובה שלו בקלות. 

עיצוב חדרי תינוקות

אודותינו

לפעמים כל מה שצריך לשים לב אליו הוא הפרט הקטן שיוצר שינוי גדול. כשמדברים על עיצוב, המפתח הוא בפרטים, קטנים כגדולים הם אלו שיישרו אווירה, יכניסו פן עיצובי ושיקי ויהפכו כל חלל לעולם ומלאו. אנחנו החלטנו להביא לכם את הבשורה בעולם העיצוב והאדריכלות, אחרי ניסיון וידע שצברנו במשך שנים רבות. אנו שמחים לשתף אתכם בפרויקט הזה. פרויקט קמן למען כולם.

פרטיי יצירת קשר

רוצים לפרסם מאמר איכותי ורלוונטי

לעיצוב הבית פנים וחוץ ? 

ליצירת קשר  - לחצו כאן